ریبون ها

ریبون ها

چاپ آشنا برچسب

همه چیز درباره خرید ریبون

خرید ریبون با توجه به تنوع ریبون‌ها کار دشواری است.برای انتخاب بهتر در خرید ریبون باید از انواع ریبون‌ها و نوع عملکرد آن‌ها آگاهی داشته باشیم. ریبون جوهر مخصوصی است که کار چاپ به‌وسیله آن روی برچسب‌ها و لیبل‌ها انجام می‌شود.ریبون‌ها در ظاهر یک شکل هستند اما تفاوت‌هایی در مواد سازنده‌ی آن‌ها وجود دارد که باعث تفاوت در کارایی و قیمت ریبون‌ می‌شود.برای راهنمای خرید ریبون با توجه به نوع چاپی که داریم باید انواع ریبون‌ را بشناسیم تا بهترین کیفیت،ماندگاری و چاپ را داشته باشیم. ریبون ورقه‌ی پلاستیکی است که لایه‌ای جوهر روی آن قرار دارد و به دور مرکز یا core که جنسی پلاستیکی یا کاغذ فشرده دارد پیچیده می‌شود.مرکز یا core یک اینچی یا دو اینچی است.از مرکزهای یک اینچی بیش‌تر استفاده می‌شود.

در واقع برای جوهر و رنگ پرینترها استفاده می‌شود.پرینترها انواع متفاوتی دارند.با توجه به نوع پرینتر باید به خرید ریبون اقدام کنیم.پرینترهای سوزنی که در این نوع پرینتر باید از ریبون‌های پارچه‌ای آغشته به جوهر مایع استفاده کنیم تا ریبون در برخورد با سوزن چاپ‌گر پاره نشود.پرینترهای لیبل این نوع دستگاه به صورت حرارتی جوهر جامد روی ورقه‌ی نازک پلی‌استر یا موادی شبیه به آن را ذوب می‌کند و کار چاپ را انجام می‌دهد.هم‌چنین جوهر روی ورقه هم می‌تواند در داخل و هم در خارج ورقه باشد که این را هم در خرید ریبون نوع دستگاه پرینتر مشخص می‌کند.

جهت راهنمای خرید ریبون و اطلاع از قیمت ریبون باید از انواع ریبون هم اطلاعاتی داشته باشیم.به‌طور کلی ریبون‌ها به سه دسته تقسیم می‌شوند:ریبون وکس،رزین و وکس‌رزین.(wax-resin and vax resin)

ریبون وکس(wax):برای برچسب‌های کاغذی از ریبون وکس استفاده می‌شود.برچسب‌هایی که به‌وسیله ریبون وکس چاپ شده‌اند از نظر مقاومت کمی در مقابل رطوبت،اصطکاک و سایش موادی مثل روغن و آب دارند. در صورت وجود رطوبت بالا یا یکی از این موارد نوشته‌های چاپ شده از بین می‌رود.قیمت ریبون وکس از سایر انواع پایین‌تر است و به نسبت قیمت پایینی که دارد اگر موارد بالا رخ ندهد چاپ ماندگاری نیز دارد.سرعت چاپ با این نوع محصول نسبتا بالا است.

ریبون رزین(resin):برای خرید ریبون رزین به نسبت خرید ریبون وکس باید قیمت خیلی بیش‌تری را بپردازیم.اما این نکته که ریبون رزین ماندگاری بسیار بالایی دارد را هم باید در نظر بگیریم.ریبون رزین معمولا برای برچسب‌های پلاستیکی یا شبیه به پلاستیک استفاده می‌شود.این برچسب‌ها پی‌وی‌سی،شب‌رنگ،متالایز و پلی‌پروپیلن هستند.اغلب از این محصول برای برچسب‌های کاغذی استفاده نمی‌شود.در حین اجرای چاپ با ریبون رزین نیاز به حرارت بیش‌تری داریم.اگر جنس رزین به کار رفته در چاپ مرغوب باشد نوشته‌ها حتی با الکل یا مواد حلال هم از بین نمی‌رود.اگر نیازمند به چاپی با مقاومت بسیار بالا مانند نوار تایوک هستید از این محصول استفاده کنید.نوار تایوک نواری فشرده و پارچه‌ای است.

ریبون وکس‌رزین(wax resin):این نوع ریبون همان‌طور که از اسم آن پیداست از ترکیب این دو نوع محصول است.این محصول رفتاری شبیه به هر دو ریبون قبلی دارد.ریبون وکس‌رزین به روی برچسب‌های کاغذی استفاده می‌شود.این ریبون نسبت به وکس مقاومت بهتری از خود نشان می‌دهد اما نسبت به رزین مقاومت کم‌تری دارد.قیمت ریبون وکس‌رزین نسبت به رزین ارزان‌تر است.

نوع دیگری از ریبون هم وجود دارد که زیرمجموعه ریبون رزین است.نام این محصول ریبون سوپر رزین(resin premium)می‌باشد.از این ریبون به روی برچسب‌های پی‌وی‌سی با نام برچسب اموال استفاده می‌شود. ریبون‌ها از نظر طول و عرض متفاوت هستند.طول آن‌ها از 75 متر تا 450 متر و عرض آن‌ها از 40 میلی‌متر تا 160 میلی‌متر است.در اکثر دستگاه‌ها اندازه‌های کمتر از 110 میلی‌متر مورد استفاده قرار می‌گیرد.مسلما این اندازه‌ها در قیمت ریبون تاثیرگذار است.برای صرفه‌جویی در خرید ریبون باید این نکته را در نظر بگیرید که نزدیک‌ترین اندازه ریبون و برچسب را انتخاب کنید.این کار هم پرت برچسب را کم می‌کند و هم کار را برای شما آسان‌تر می‌کند.

نکاتی برای راهنمای خرید ریبون

جهت خرید ریبون دقت کنید که ریبون بی کیفیت به پرینتر شما آسیب می‌رساند. متراژ ریبون را براساس نیازی که دارید خرید کنید. برای راهنمای خرید ریبون با کیفیت پیشنهاد می‌شود آن را در مقابل نور بگیرید و میزان کم یا زیاد بودن ضخامت را بسنجید.اما سایر ویژگی‌ها قابل سنجش نیست. اگر نمی‌دانید برای دستگاه پرینتر خود ریبون داخلی باید استفاده کنید یا خارجی.کافی است تکه‌ای نوار چسب را روی لایه بیرونی بچسبانید بعد از چند ثانیه آن قسمت را جدا کنید.اگر جوهر روی چسب بود نشان‌دهنده‌ی این است که پرینتر شما ریبون خارجی استفاده می‌کند.

چاپ لیبل

انواع ریبون ها

ریبون وکس

ریبون حرارتی ساخته شده با وکس متداول ترین نوع ریبون انتقال حرارتی است. ریبون وکس نسبت به بقیه ریبون ها قیمت ارزان تری دارد. ریبون وکس نقطه ذوب پایینی دارد به همین دلیل برای چاپ هایی با ماندگاری کم مناسب است. این ویژگی باعث می شود که آنها یک انتخاب بهینه برای استفاده کوتاه مدت باشند. 

وکس رزین

ریبون وکس رزین دقیقاً مثل آنچه در نام آن توصیف شده است، ترکیبی از مواد وکس و رزین می باشد. ریبون وکس رزین، کمی گرانتر از ریبون با پایه تمام وکس است. افزودن رزین مانع محافظتی بر روی تصاویر و متن ها ایجاد می کند و باعث افزایش دوام در برابر لکه، خراش و سایش می شود. این امر ریبون وکس رزین را به گزینه بهتر تبدیل کرده است

ریبون

ریبون یک نوار پوشیده از جوهر است که به وسیله حرارت، آن را بر روی برچسب ( لیبل) چاپ می شود. در واقع برای اینکه بتوانیم بر روی لیبل اطلاعات و مشخصات یک کالا را چاپ کنیم باید از یک ماده مصرفی و جوهر مخصوصی به نام ریبون 

ریبون رزین

ریبون انتقال حرارتی رزین در عین حال که گران است، مقاومت و دوام بسیار بالایی دارد. ریبون رزین بهترین انتخاب برای برچسب های است که در محیط های سخت و صنعتی در معرض نور شدید آفتاب و مواد شیمیایی قرار دارند. ریبون رزین برای دستیابی به بهترین کیفیت به سرعت چاپ پایین نیاز دارند اما در برابر خراش و لک مقاوم هستند. 

ریبون سوپر رزین

ریبون سوپر رزین بالاترین درجه ماندگاری و مقاومت را دارا می باشد و حتی با حلال های شیمیایی مانند هگزان پاک نمی شود. ریبون سوپر رزین در دمای 40- تا 150 درجه سانتی گراد را دوام می آورد. ریبون سوپر رزین فقط برای موارد خاص مورد استفاده قرار می گیرد.

نمونه ریبون

پیمایش به بالا