لیبل حرارتی

لیبل حرارتی

لیبل حرارتی یکی دیگر از برچسب های رایج است که از مشخصه اصلی آن می توان به عدم نیاز به ریبون هنگام چاپ اشاره کرد.

این لیبل ها را می‌توان بدون استفاده از ریبون و با استفاده از لیبل پرینترهای حرارتی ( پرینترهایی که با روش انتقال گرما کار می‌کنند ) چاپ گرفت.

البته شایان‌ ذکر است که متنی که به این صورت چاپ می‌شود معمولاً در مقایسه با متنی که با استفاده از ریبون چاپ می‌شود

کم‌ رنگ‌ تر و دارای ماندگاری پایین‌تری می‌باشد. جنس لیبل حرارتی یا Thermal کاغذی با پوششی حساس به حرارت بوده،

لیبل حرارتی در دو نوع عادی و واترپروف (ضد آب) موجود می باشد که نوع Waterproof آن در محصولات پروتئینی که در برخی موارد در معرض رطوبت هستند استفاده می شود.

عمده مصارف لیبل حرارتی ( ترمال ) در صنعت پوشاک، فروشگاه ها و ترازوهای فروشگاهی، صنایع غذایی و آزمایشگاه ها و بیمارستان ها است.

از کاربردهای برچسب حرارتی میتوان به مکانیزه کردن سیستم های فروشگاهی اشاره کرد، برچسبهای حرارتی ( لیبل ترمال ) مخصوص ترازوهای فروشگاهی

که مجهز به چاپگر حرارتی می باشند، نوعی دیگر از این برچسب ها به شمار می آیند. (لیبل ۴۰×۵۰  ، ۴۰×۵۷   ، ۶۰×۴۰ )

شایان ذکر است که  اگر لیبل حرارتی در معرض گرما و نور خورشید قرار بگیرد سیاه می شود و خوانایی خود را از دست می دهد.

بر روی لیبل حرارتی

( ترمال ) با استفاده از ریبون وکس هم میتوان چاپ انجام داد که در این صورت از مقاومت و ماندگاری بسیار بالایی برخوردار خواهد گشت.
لیبل های حرارتی ( ترمال ) در جنس ها و زیره های ( مومی، سیلیکون ) گوناگونی موجود می باشد که از لحاظ نوع چسب باهم تفاوت دارند.

به عنوان مثال لیبل متناسب با لوله های پلاستیکی در آزمایشگاه ها، لیبل حرارتی پرچسب است چون این مدل لوله ها یکبار مصرف بوده و نیازی به جداکردن لیبل نیست،

اما لیبل متناسب با لوله های آزمایشگاهی شیشه ای، لیبل کم چسب یا لیبل ریمو است که خاصیت جابه جا شوندگی دارد و اثر چسبی روی شیشه برجای نمی گذارد.

لیبل های ترمال در زیره های زرد، سفید، آبی، پشت پرتغالی ( پشت گلبهی ) موجود است.
لیبل های حرارتی شباهت بسیار زیادی به لیبل کاغذی دارد و همچون لیبل کاغذی در برابر کشش و آب و رطوبت مقاوم نیست.

لذا برای حل این مشکل میتوان از لیبل صدفی حرارتی که هم خاصیت صدفی داشته و هم خاصیت حرارتی را استفاده کرد.

لیبل صدفی حرارتی در برابر کشش و پاره شدن مقاوم است و ازطریق حرارت یا ریبون میتوان روی آن چاپ انجام داد. لیبل های حرارتی به لحاظ قیمت

تا حدودی از لیبل های کاغذی معمولی گران تر می باشند که عدم نیاز به ریبون جهت چاپ، این اختلاف را توجیه می کند.

لیبل حرارتی یک نوع برچسب است که برای چاپ به ریبون نیازی ندارد. جنس این لیبل ها ممکن است قابل پاره شدن باشد(مانند برچسب های کاغذی) و

یا مقاوم باشد (مانند لیبل های فیلمی).

با استفاده از لیبل پرینتر های حرارتی

می توان این نوع لیبل ها را چاپ کرد. البته متنی که با این روش چاپ می شود در مقایسه با متنی که با ریبون چاپ می شود

دارای وضوح کمی است و ماندگاری پایین تری دارد. لیبل حرارتی از یک نوع کاغذ که به حرارت حساس است می باشد. دو نوع عمده از این لیبل ها وجود دارد:

عادی و ضد اب. نوع ضد اب ان برای محصولات پروتیینی که ممکن است در معرض رطوبت باشند استفاده می شود. از لیبل  در صنعت پوشاک و صنایع غذایی و فروشگاه ها استفاده می شود.

نوع خاصی از این لیبل ها وجود دارد که در ترازوهای فروشگاهی که دارای چاپگر حرارتی هستند استفاده می شود.

اگر لیبل حرارتی مقابل نور خورشید قرار گیرد سیاه می شود و کارایی خود را از دست می دهد. جنس های مختلفی از لیبل های حرارتی موجود هستند

که نوع چسب ان ها با هم فرق می کند. به عنوان مثال لیبلی که برای لوله های پلاستیکی در ازمایشگاه ها استفاده می شود برچسب است چون لازم نیست لیبل را جدا کنیم و یک بارمصرف است.

لیبل حرارتی بسیار شبیه به لیبل کاغذی است، اما در برابر کشش و رطوبت و اب مقاوم نیست. لیبل صدفی حرارتی هردو خاصیت صدفی و حرارتی را دارد و

در برابر کشش و پاره شدن هم مقاوم است و با کمک حرارت و ریبون می توان روی ان چاپ انجام داد.

خرید لیبل حرارتی

لیبل حرارتی از لیبل های معمولی کاغذی گران تر است اما از طرفی هم هنگام چاپ به ریبون نیاز ندارد. انتخاب یک نوع مناسب ان می تواند باعث افزایش

قابلیت اطمینان و کاهش هزینه های غیر ضروری شود. هنگام خرید ریبون  و لیبل باید به نکات زیر دقت کرد

قابلیت اطمینان : پرینترهایی که از لیبل حرارتی برای چاپ استفاده می کنند نسبت به پرینترهای لیزری کمتر خراب می شوند و نیاز به تعیر کمتری دارند.

بنابراین استفاده از این پرینتر ها باعث افزایش قابلیت اطمینان می شود.

بهره وری: پرینتر هایی که با استفاده از لیبل حرارتی کار می کنند نسبت به پرینتر های معمولی دارای بهره وری بالاتری می باشد.

همگام انتخاب لیبل باید دقت کرد که دارای بهره وری بالایی باشد و باعث استفاده بهتر از لوازم اداری شود.

هزینه : هنگام انتخاب لیبل حرارتی باید دقت کرد که لیبل با توجه به کیفیت و کارایی که دارد قیمت متناسبی داشته باشد.

کیفیت : خریداری لیبل حرارتی با کیفیت بالا باعث می شود ریسک ایجاد بارکد های ناخوانا و کم کیفیت کاهش پیدا کند و در نهایت موجب کاهش هزینه ها شود.

برای انتخاب یک لیبل پرینتر ابتدا باید دقت کنیم که این برچسب بارکد در چه موردی استفاده شود.

ایا نیاز است که ضد اب باشد و در محیط های مرطوب استفاده شود؟ برای استفاده روی وسایل حمل و نقل است یا اقلام ظریف مثل طلا و جواهرات؟

به نکات زیر باید دقت کنیم

مقاومت : با توجه به کاربرد لیبل  باید ببینیم که در مقابل سایش، خوردگی، مواد شیمیایی، نور و رطوبت تا چه میزان باید مقاوم باشد.

شرایط محیطی: این که لیبل  قرار است در چه محیطی استفاده شود در انتخاب ان بسیار تاثیر گذار است .

ایا این لیبل قرار است در محیط بیرون استفاده شود و در مقابل باران، باد و افتاب باشد و یا محفوظ از این عوامل بیرونی است.

ایا این لیبل تحت تاثیر گرما و سرمای شدید است یا خیر؟

سطح مورد استفاده : این که روی چه سطحی قرار است لیبل را قرار دهیم هم روی انتخاب ان تاثیرگذار است.

ایا سطح مد نظر صاف است یا نا هموار؟ نرم است یا خشن؟ جنس سطح مد نظر پلاستیکی، چوبی یا فلزی است

اندازه: با توجه به کاربرد مد نظرمان و سطح مورد نظرمان اندازه های متفاوتی از لیبل های حرارتی وجود دارد.

انواع لیبل حرارتی

خرید لیبل حرارتی | انواع لیبل حرارتی را می‌توان به دو نوع دسته‌بندی کرد؛ یکی بر اساس نوع چاپ محصول فوق و دیگری بر اساس نوع کیفیت انواع لیبل بر اساس نوع کیفیت را می‌توان به سه نوع معمولی،ضدآب یا واترپروف (water proof) و ریمووبل (removable) تقسیم‌بندی کرد، اما تفاوت چاپ لیبل‌ها در نوع چاپگر حرارتی و برنامه‌های آن است.

انواع چاپ لیبل های حرارتی

یکی از تجهیزاتی که برای چاپ لیبل‌های کاغذی، لیبل‌های فلزی، سلفون دار مات یا برق، حرارتی و … به آن نیاز داریم، ریبون است. در چاپ محصول مورد نظر بسته به نوع چاپ، گاهی به ریبون نیاز داریم و گاهی بدون داشتن ریبون چاپ انجام می‌شود. انواع چاپ لیبل به دودسته زیر تقسیم‌بندی می‌شوند:

 • مستقیم (Direct thermal label)

لیبل‌های حرارتی مستقیم یا DT برای چاپ نیازی به استفاده از ریبون ندارند و برای چاپ روی آن‌ها فقط لازم است تا به پوشش حساس به گرمای لیبل ها هنگامی‌که درون چاپگر حرارتی قرار دارند، از طریق المنت حرارتی گرما داده شود. این گرما باعث ایجاد واکنش شیمیایی در لیبل و تغییر رنگ قسمت‌های سفید به سیاه و حک نوشته روی لیبل می‌شود.

لیبل  pvc  و لیبل  فویل آلومینیومی برای این نوع چاپ مناسب هستند. ویژگی منفی این لیبل‌ها عمر نسبتاً کوتاه آن‌ها است به صورتی که این لیبل‌ها در برابر گرما و نور خورشید حساس بوده و بعد از مدتی نوشته‌ها و طرح‌های چاپ‌شده روی آن‌ها کمرنگ شده و ناخوانا می‌شوند.

کدام نوع لیبل های حرارتی ارزش خرید دارد؟

چاپ لیبل حرارتی | اگر قصد خرید لیبل حرارتی را دارید و هنوز دقیق نمی‌دانید لیبل DT بهتر است یا TT بهتر است فاکتورهای جزئی‌تری مانند کیفیت چاپ، دوام، تمییز بودن نوشته‌های روی محصول فوق و امکان چاپ رنگی روی لیبل را در نظر بگیرید. لیبل های حرارتی TT کیفیت چاپ و خوانایی بالایی داشته و چاپ روی آن‌ها برای مدت طولانی‌تری باقی‌مانده و همچنین امکان چاپ رنگی با استفاده از انواع ریبون ها را دارند اما تنظیمات ریبون برای داشتن چاپ نهایی تمییز روی لیبل کمی سخت بوده و احتمال خرابی ریبون ها نیز بالا است.

لیبل‌های حرارتی DT کیفیت چاپ قابل قبولی داشته و خوانا هستند و چاپ بر روی آن‌ها بسیار آسان‌تر از لیبل‌های انتقال حرارتی خواهد بود. این نوع لیبل فقط قابلیت چاپ سیاه‌وسفید را داشته و در مقابل حرارت و نور تغییر رنگ می‌دهند.

لیبل های حرارتی بهترند یا لیبل های کاغذی؟

قیمت لیبل حرارتی | لیبل های حرارتی و لیبل های کاغذی ازنظر ظاهری شباهت زیادی به یکدیگر دارند و هر دو نیز جزو لیبل های باقیمت مناسب محسوب می‌شوند. لیبل‌های کاغذی نیز امکان چاپ رنگی داشته و در سه نوع گلاسه، مات و نیمه براق در بازار موجود هستند. برای تشخیص لیبل حرارتی از لیبل کاغذی می‌توانید با ناخن یا شی‌ء نوک‌تیز در قسمتی از لیبل یک خط ایجاد کنیم یا قسمتی از لیبل را به یک منبع گرمایی مانند شعله فندک نزدیک کنیم؛ اگر لیبل سیاه شد، حرارتی است و در غیر اینصورت، لیبل کاغذی است.

مهمترین ویژگی های لیبل حرارتی در صنعت چاپ؟

لیبل‌های حرارتی در صنعت چاپ اهمیت بسیاری دارند و ویژگی‌های مهمی را باید داشته باشند تا بتوانند نیازهای صنعت چاپ را برطرف کنند. برخی از ویژگی‌های مهم لیبل حرارتی در صنعت چاپ عبارتند از:

 1. قابلیت چاپ با کیفیت بالا: لیبل‌های حرارتی باید قابلیت چاپ با کیفیت بالا را داشته باشند تا بتوانند اطلاعات را به صورت دقیق و واضح چاپ کرده و قابل فهم باشند.
 2. مقاومت در برابر شرایط مختلف: این لیبل‌ها باید مقاومت کافی در برابر شرایط مختلف مانند رطوبت، حرارت، نور UV و سایر عوامل را داشته باشند تا اطلاعات چاپ شده بر روی آنها در طولانی مدت حفظ شود.
 3. قابلیت چسبندگی مناسب: لیبل‌های حرارتی باید دارای قابلیت چسبندگی مناسب بر روی سطوح مختلف باشند، از جمله سطوح پلاستیکی، شیشه‌ای، فلزی و کاغذی.
 4. قابلیت انعطاف پذیری: این لیبل‌ها باید انعطاف پذیری کافی داشته باشند تا بتوانند بر روی سطوح منحنی یا غیر صاف نیز چسبیده و استفاده شوند.
 5. قابلیت اطمینان از امنیت و اثرگذاری: در برخی موارد، لیبل‌های حرارتی باید اطمینان از امنیت و اثرگذاری داشته باشند، به عنوان مثال در بسته‌بندی محصولات دارویی یا مواد غذایی.
 6. توانایی خوانایی و اسکن: لیبل‌های حرارتی باید به گونه‌ای طراحی شوند که بتوانند به راحتی خوانده یا اسکن شوند تا اطلاعات موجود بر روی آنها به راحتی قابل دسترسی باشد.
 7. توانایی بازیافت: با توجه به روند پایداری محیط زیست، لیبل‌های حرارتی با قابلیت بازیافت و استفاده مجدد بسیار ارزشمند هستند.
 8. هزینه مناسب: در نهایت، هزینه تولید لیبل حرارتی نیز مهم است. لیبل‌ها باید با توجه به کیفیت و ویژگی‌های ذکر شده، هزینه مناسبی داشته باشند تا برای شرکت‌ها قابل قبول باشند.

لیبل اثر گذار لیبل شبرنگلیبل اسباب بازی–  لیبل محصولات غذاییلیبل صدفی لیبل ترانسپارنت لیبل مواد آرایشیلیبل مواد شویندهلیبل امنیتی لیبل خودرویی

28 دیدگاه دربارهٔ «لیبل حرارتی»

 1. بازتاب: خرید دستبند بیمار - chaplable.ir

 2. بازتاب: دستبند بیمارستانی بیمار -

 3. بازتاب:  لیبل طلاکوب سرد و گرم -

 4. بازتاب: برچسب انرژی -

 5. بازتاب: چاپ لیبل لوازم یدکی  -

 6. بازتاب: لیبل های شفاف براق -

 7. بازتاب: لیبل میوه سوپر لوکس -

 8. بازتاب: جنس لیبل میوه ها -

 9. بازتاب: چاپ افست روتاری -

 10. بازتاب: لیبل چیست -

 11. بازتاب:  برچسب متالایز فلزی -

 12. بازتاب: انواع برچسب متالایز -

 13. بازتاب: طراحی لیبل جذاب -

 14. بازتاب:  لیبل های مندرج شده برروی محصول -

 15. بازتاب: چاپ انواع لیبل کاغذی مات -

 16. بازتاب: چاپ لیبل صدفی uv -

 17. بازتاب: چاپ لیبل پشت چسبدار متال -

 18. بازتاب: انواع لیبل پی وی سی -

 19. بازتاب: چاپ لیبل حرارتی بیمارستانی -

 20. بازتاب: پرینتر چاپ لیبل حرارتی -

 21. بازتاب: لیبل پشت چسب دار  -

 22. بازتاب: لیبل اسباب بازی -

 23. بازتاب: لیبل خیارشور  -

 24. بازتاب: لیبل شیرینگ -

 25. بازتاب:  لیبل بطری -

 26. بازتاب: شیرینگ بسته بندی -

 27. بازتاب: مزایای نایلون شیرینگ حرارتی -

 28. بازتاب: طراحی و چاپ لیبل شیرینگ  -

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا